Modeling C10M.1 A 42-g racquetball flying at 21 m/s exactly horizon- tally slams
ID: 1779394 • Letter: M
Question
Explanation / Answer
a) We can treat the ball as an isolated system on the basis on conservation of energy. As the racquetball hits the wall at some velocity, its kinetic energy gets converted to spring energy. As we assume that there is no loss in energy during the impact.
b) As per isolated system, we have
0.5*M*V2 = 0.5*k*x2
where k is the spring constant and x is the compression, M is mass of ball and V is the velocity with which it strikes the wall.
Therefore, k = MV2 / x
Just put all the given values in S.I units, We get
k = 0.042 kg * 212 / 0.0285
k = 649 N/m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.