Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

You have been asked by the President of your company to evaluate the proposed ac

ID: 2628370 • Letter: Y

Question

You have been asked by the President of your company to evaluate the proposed acquisition of a new special purpose truck with the following additional facts:

-The truck's basic price is $50,000, and it will cost another $10,000 to modify the truck for special use by your firm.

-The truck falls into the MACRS five year class life(applicable annual percentages are 20%, 32%, 19%, 12%, 11% and 6%) and the truck will be sold after two years for $40,000.

-Use of the truck requires an increase in net working capital by your company of $2,000 (capital is used to purchase spare parts inventory).

-The truck will have no effect on your company's revenues, but is expected to save the firm $20,000 per year in before-tax operating costs, mainly labor costs.

-Your firm's marginal income tax rate is 40%

-Your firm's capital structure is 50% debt and 50% equity. The firm calculates its WACC to be 9% using the following inputs: before-tax cost of debt of 10%, cost of equity of 12%, and expected market return of 12%, a risk free rate of 4%, and a firm beta of 1.0.

1. What is the net investment in the truck project (that is what is the Year 0 net cash flow)?

2. What are the operating cash flows in Year 1 and Year 2 resulting from the project?

3. What is the NPV of this project?

4. Should the project be pursued?

Explanation / Answer

1. What is the net investment in the truck project (that is what is the Year 0 net cash flow)?

net investment in the truck project = Cost + modification cost + increase in working capital = 50000+10000+2000=$62,000

2. What are the operating cash flows in Year 1 and Year 2 resulting from the project?

Book value after 2 years =(100%- 20%-32%)*60000= 28,800

After tax salvage value = 40000-(40000-28800)*40%= 35520

Year 1

Year 2

Net savings

20,000

20,000

Depreciation %

20%

32%

Depreciation expense

12000

19200

Net incmoe

4800

480

After tax salvage value

35520

Operating cash flow (Net incmoe+ depreciation + after tax salvage value)

16800

55200

Operating cash flows in Year 1 = 16800

Operating cash flows in Year 2 = 55200

3. What is the NPV of this project?

NPV = -62000 + 16800/1.09 + 55200/1.09^2= -126.42

4. Should the project be pursued?

No, because NPV is negative

Year 1

Year 2

Net savings

20,000

20,000

Depreciation %

20%

32%

Depreciation expense

12000

19200

Net incmoe

4800

480

After tax salvage value

35520

Operating cash flow (Net incmoe+ depreciation + after tax salvage value)

16800

55200

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote