You have available the Income Statement for 2015 and the Balance Sheet as of the
ID: 2720088 • Letter: Y
Question
You have available the Income Statement for 2015 and the Balance Sheet as of the fiscal year end 2015 for Anthony & Co., all dollar amounts are in thousands. Note that:
-Anthony’s long-term debt is being reduced at the rate of 20 per year;
-Anthony’s has no plans to expand its property;
-Anthony’s 2016 sales are forecast to be $5,000, and,
-Anthony’s tax rate is 20%.
1) Use the percent of sales approach to estimate the amount of external financing Anthony & Co. will need by year-end 2016.
2) Use the cash cycle approach to estimate the amount of external funding Anthony & Co. will need by year-end 2016.
3) Why are these estimates different?
Income Statement Sales 4,000 Cost of Goods Sold 3,000 Gross Profit 1,000 Operating Expenses 800 Interest Expense 40 Net Income Before Taxes 160 Provision for Taxes 32 Net Income 128 Balance Sheet Cash 80 Accounts Receivable 400 Inventory 600 Current Assets 1,080 Property 200 Total Assets 1,280 Notes Payable, Bank 240 Accounts Payable 360 Long-term Debt, Current 20 Current Liabilities 620 Long-term Debt 160 Total Liabilities 780 Net Worth 500 Total Liabilities & Net Worth 1,280Explanation / Answer
(1) current percentage of sale of debt =$160 / 4000 * 100 = 4%
Estimated amount of external Financing = 5000 * 4% - { 20% * [5000 * 4%] }
= 200 - 40
= $160
Note:- Next year sale is $5000 and 20% reduce in long term debt
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.