10. A machine can be purchased for $10,500, including transportation charges, bu
ID: 2626553 • Letter: 1
Question
10. A machine can be purchased for $10,500, including transportation charges, but installation costs will require $1,500 more. The machine is expected to last four years and produce annual cash revenues of $6,000. Annual cash operating expenses are expected to be $2,000, with depreciation of $3,000 per year. The fi rm has a 30 percent tax rate. Determine the relevant after-tax cash fl ows and prepare a cash fl ow schedule.
11. Use the information in Problem 10 to do the following: a. Calculate the payback period for the machine. b. If the project's cost of capital is 10 percent, would you recommend buying the machine? c Estimate the IRR for the machine.
Explanation / Answer
Hi,
Please find the detailed answer as follows:
Part 10
Year 0 Cash Flow = -10500 (Purchase Price) - 1500 (Installation Costs) = -12000
Annual Cash Inflows Schedule:
Part 11
a) Payback Period = Initial Investment/Annual Cash Inflows = 12000/3700 = 3.24 Years
b) You need to calculate the NPV to make the decision:
NPV = -Initial Investment + Present Value of Cash Inflows = -12000 + 3700/(1+.10)^1 + 3700/(1+.10)^2 + 3700/(1+.10)^3 + 3700/(1+.10)^4 = -271.498 or -271.50
No, the machine shouldn't be bought since it results in a Negative NPV.
c) To calculate IRR, you need to put the value of NPV as 0 and solve for r as follows:
NPV = 0 = -12000 + 3700/(1+r)^1 + 3700/(1+r)^2 + 3700/(1+r)^3 + 3700/(1+r)^4
Solving for r, we get IRR as 8.95% or 9%
IRR = 8.95% or 9%.
Thanks.
Revenues Expenses Depreciation EarningsBefore Tax Tax Earnings
After Tax Depreciation Annual Cash
Inflows Year 1 6000 2000 3000 1000 300 700 3000 3700 Year 2 6000 2000 3000 1000 300 700 3000 3700 Year 3 6000 2000 3000 1000 300 700 3000 3700 Year 4 6000 2000 3000 1000 300 700 3000 3700
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.