10. 1/4 points | Previous Answers SerCP10 22.P012. My Notes Ask Your Teacher Lig
ID: 1796190 • Letter: 1
Question
10. 1/4 points | Previous Answers SerCP10 22.P012. My Notes Ask Your Teacher Light containing wavelengths of 400 nm, 500 nm, and 650 nm is incident from air on a block of crown glass at an angle of 43.8°. (Assume crown glass has refractive indices of n400 nm1.53, n5o0 nm 1.52, and n650 nm-1.51.) (a) Are all colors refracted alike, or is one color bent more than the others? 400 nm light is bent the most 500 nm light is bent the most 650 nm light is bent the most all colors are refracted alike (b) Calculate the angle of refraction in each case to verify your answer. (Enter your answer to at least two decimal places.) 400 2.59 = Your response differs significantly from the correct answer. Rework your solution from the beginning and nm check each step carefully. 500 = 27.06 x nm 650 = 27.24 x nm Need Help?Read ItExplanation / Answer
(B) from snell's law
ni sin(i) = nr sin(r)
400 nm:
sin43.8 = (1.53) sin(theta)
theta = 26.90 deg
500 nm:
sin43.8 = (1.52) sin(theta)
sin(theta) = sin43.8 / 1.52 = 0.455
theta = sin^-1(0.455) = 27.09 deg
650 nm:
sin(43.8) = 1.51 sin(theta)
theta = 27.28 deg
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.