Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

10. 1/3 points I Previous Answers $85 30 P30 My Notes Ask Your A superconducting

ID: 2305894 • Letter: 1

Question

10. 1/3 points I Previous Answers $85 30 P30 My Notes Ask Your A superconducting solenoid is meant to generate a magnetic field of 19.0 T. (a) If the solenoid winding has 2050 turns/m, what current is required? 7379x kA (b) What force per unit length is exerted on the windings by this magnetic field? 1402kN/m Drection 11. -1 points 585 31.P01 My Notes Ask Your A 55 turn rectangular coil of dimensions 5.00 cm x 10.0 cm is allowed to fall from a position where B 0 to a new position where B 0.470 T and is directed perpendicular to the plane of the coil. Calculate the magnitude of the average emf induced in the coil if the displacement occurs in 0.160 s mV 12 -/1 points 585 31 P20 Consider the arrangement shown in Figure P31.20. Assume that R 3.00 a, I = 1.20 m, and a uniform 2.50 T magnetic field is directed into the page. At what speed should the bar be moved to produce a current of 0.500 A in the resistor? My Notes Ask Your m/s Figure P31.20

Explanation / Answer

10. given magnetic field, B = 19 T

a. number of windings per unit length, n/L = 2050 turns per m

current = i

now,

magnetic field inside superconducting solenoid is given by

B = mu*ni/L

hence

19 = 4*pi*10^-7*2050*i

i = 7375.472 A

b. force per unit length on the windings due to this magnetic field = F

F = B*i = 140.13398647 kN/m

11. numebr of turns, N = 55

dimesions of the rectangular coil, a x b = 5 x 10 cm

Bi = 0 T

Bf = 0.47 T

dt = 0.16 s

direction of magentic field perpendicular to the loop

hence

net induced flux

phi = ndB*ab

emf = n*dB*ab/dt

emf = 55*(0.47 - 0)*0.05*0.1/0.16

emf = 807.8125 mV

12. for the given arrangement

R = 3 ohms

l = 1.2 m

B = 2.5 T

speed of bar = v

current, i = 0.5 A

hence

EMF = iR = V

V = 1.5 V

but V = d(phi)/dt = B*v*l

hence

v = V/Bl = 1.5/2.5*1.2 = 0.55 m/s