Your firm has a committed line of credit with your bank with a commitment fee of
ID: 2617469 • Letter: Y
Question
Your firm has a committed line of credit with your bank with a commitment fee of 0.5% EAR) and an interest rate of 6% (EAR) The total înes S500,000 and you borrowed S300,000 at the beginning of the year. If you repay the $300,000 at the end of the year, what is your total cost, in dollars of the interest and commitment fee? What is this cost as a percentage of the amount you borrowed? Your total cost, in dollars of the interest and commitment fee, is Round to the nearest dolar) Your total cost as a percentage of the amount you borrowed is %. (Round to two decimal place.)Explanation / Answer
1) Commitment fee = 200000*0.5% = $ 1,000 Interest = 300000*6% = $ 18,000 Total cost in dollars of the interest and commitment $ 19,000 2) Cost as a percentage of the amount borrowed = 19000/300000 = 6.33%
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.