Breakeven, Target Profit, Margin of Safety, Operating Leverage Pike Street Taffy
ID: 2603736 • Letter: B
Question
Breakeven, Target Profit, Margin of Safety, Operating Leverage
Pike Street Taffy makes and sells taffy in a variety of flavours in a shop located in the local public market. Data for a recent week are as follows:
Revenue (2,000 kgs @ $4.80 per kg)
$9,600
Cost of ingredients
$3,200
Rent
800
Wages
4,800
8,800
Pretax income
800
Taxes (20%)
160
After-tax income
$ 640
All employees work standard shifts, no matter how much taffy is produced or sold.
REQUIRED
A.
Calculate the breakeven point in units and in revenue.
B.
Calculate the number of units and the amount of revenues that would be needed for after-tax income of $3,000.
C.
Calculate the margin of safety in units and the margin of safety percentage.
D.
Calculate the degree of operating leverage.
Revenue (2,000 kgs @ $4.80 per kg)
$9,600
Cost of ingredients
$3,200
Rent
800
Wages
4,800
8,800
Pretax income
800
Taxes (20%)
160
After-tax income
$ 640
Explanation / Answer
BREAK EVEN POINT= FIXED COST/CONTRIBUTION PER UNIT) * SALES UNIT
B do reverse calculation
c. margin of saftey percentage method =actual sales - breakeven point sales) / actual sales
-unit method = actual sales - breakeven point sales) / sale price per unit
1- unit method = 9600-8400)/4.8 = 250
2. percentage = 1200/9600 = 0.125 or 12.5%
D. degree of operating leveage = contribution / EBIT
= 6400/800
=8
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.