Break-even analysis The Weaver Watch Company sells watches for $25, the fixed co
ID: 2685261 • Letter: B
Question
Break-even analysis The Weaver Watch Company sells watches for $25, the fixed costs are $160,000, and variable costs are $11 per watch. What is the firm's gain or loss at sales of 7,000 watches? Enter loss (if any) as negative value. Round your answer to the nearest cent? What is the firm's gain or loss at sales of 16,000 watches? Enter loss (if any) as negative value. Round your answer to the nearest cent.? What is the break-even point? Round your answer to the nearest whole.?Explanation / Answer
gain = 7000*25-(11*7000+16000) = -$62,000 so he has loss of $62,000 for break even profit =0 => q*(25-11) =160000 => q =160000/14 =11,428.57 units =11,429 units(appx) so break even point = 11,429 units(appx)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.