Breakeven under absorption costing: Consider the following data with respect to
ID: 2471186 • Letter: B
Question
Breakeven under absorption costing:
Consider the following data with respect to the one product manufactured by XYZ Co.:
Sales price= $40 per unit
Variable production costs= $12 per unit
Variable costs non-production = $4 per unit
Fixed production costs= $480,000
Fixed costs non-production = $240,000
60,000 units planned production (normal quantity)
Required (assume absorption costing)
1. Calculate the breakeven volume in units if production= 0, i.e. Sales= ?
2. Calculate the breakeven volume in units if sales=0, i.e., Production=?
Explanation / Answer
Breakevent volume in units if production is 0 = Fixed costs / contribution per unit Fixed cost = 240000 Contribution per unit = Sales price per unit - Variable costs per unit (non production) Contribution per unit = 40-4 = 36 Breakevent volume in units = 240,000 / 36 = 6667 units Breakevent volume in units if sales is 0 = Fixed costs / contribution per unit Fixed cost = 480000 Contribution per unit = Sales price per unit - Variable costs per unit Contribution per unit = 40-12 = 28 Breakevent volume in units = 480,000 / 28 = 17143 units
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.