Buchnell Manufacturing has 80,600 labor hours available for producing M and N. C
ID: 2599299 • Letter: B
Question
Buchnell Manufacturing has 80,600 labor hours available for producing M and N. Consider the following information:
If Buchnell follows proper managerial accounting practices in terms of setting a production schedule, how much contribution margin would the company expect to generate?
$72,960.
$177,960.
$178,560.
$182,760.
None of these.
Product M Product N Required labor time per unit (hours) 5 6 Maximum demand (units) 6,200 8,600 Contribution margin per unit $ 12.00 $ 12.60 Contribution margin per labor hour $2.40 $ 2.10Explanation / Answer
Product M units = 6200 Labor hours available for Product = 80600-(6200*5)= 49600 Product N units = 49600/6= 8266.67 Contribution margin=(6200*12)+(8266.67*12.6)= 178560 Option 3 is correct
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.