Bubba builds a windmill one day. The blades of the windmill are initially at res
ID: 1599556 • Letter: B
Question
Bubba builds a windmill one day. The blades of the windmill are initially at rest. The wind then begins to blow, and the blades start to spin with uniform angular acceleration. After about 11.5 seconds the blades are spinning at a rate of one rotation for every 0.785 seconds. a) What is the angular acceleration of the blades? b) During the time that the windmill was accelerating, through what angle the blades turn? c) If the windmill blades have a rotational moment of inertia of 13.2 kg m^2, what was the torque on the windmill from the wind?Explanation / Answer
here ,
final angular speed , wi = 2pi/0.785
wi = 8 rad/s
a) angular acceleration = wi/time
angular acceleration = 8/11.5
angular acceleration = 0.69 rad/s^2
b)
angle turned by the blades = 0.50 * a * t^2
angle turned by the blades = 0.50 * 0.69 * 11.5^2
angle turned by the blades = 46 radian
c)
net torque by the wind = I * a
net torque by the wind = 13.2 * 0.69
net torque by the wind = 9.11 N.m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.