At the beginning of the year, Palermo Brothers, Inc., purchased a new plastic wa
ID: 2594091 • Letter: A
Question
At the beginning of the year, Palermo Brothers, Inc., purchased a new plastic water bottle making machine at a cost of $62,000. The estimated residual value was $7,000 Assume that the estimated useful life was four years, and the estimated productive life of the machine was 550,000 units. Actual annual production was as follows: Year Units 1 165,000 2 121,000 3 151,250 4 112,750 Required 1. Complete a separate depreciation schedule for each of the alternative methods. a. Straight-line. Year Expense Depreciation Book Value At acquisition b. Units-of-production Year Expense Depreciation Book Value At acquisition c. Double-declining-balance. Year Expense Depreciation Book Value At acquisitionExplanation / Answer
DEPRECIATION SCHEDULE FOR EACH METHOD:
a. Straight-line
Depreciation each year = 62,000 - 7,000 / 4 = $13,750
b. Units-of-production
Machine's Depreciable cost is (62,000-7,000) = $55,000 which is divided by total 550,000 units resulting in depreciation of $0.1 per unit.
c. Double - declining balance
Depreciation rate = 1/Useful life * 200% = 1/4 * 200% =50%
In the last year, depreciation is charged only to the extent of bringing the net book value to its salvage value.
Year Depreciation Expense Accumulated Depreciation Net Book Value At acquisition NIL NIL 62,000 1 13,750 13,750 48,250 2 13,750 27,500 34,500 3 13,750 41,250 20,750 4 13,750 55,000 7,000Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.