At the beginning of the period, the Assembly Department budgeted direct labor of
ID: 2481397 • Letter: A
Question
At the beginning of the period, the Assembly Department budgeted direct labor of $186,000 and property tax of $15,000 for 12,000 hours of production. The department actually completed 13,400 hours of production. Determine the budget for the department, assuming that it uses flexible budgeting. At the beginning of the period, the Assembly Department budgeted direct labor of $186,000 and property tax of $15,000 for 12,000 hours of production. The department actually completed 13,400 hours of production. Determine the budget for the department, assuming that it uses flexible budgeting.Explanation / Answer
budgeted direct labour per hour = 186000 / 12000 = 15.5
actual hours labour cost = 13400 * 15.5= 207700
actual hours labour cost 207700+ property tax15000= 222700
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.