At the beginning of the month, you owned $6,400 of Company G, $8,800 of Company
ID: 1175313 • Letter: A
Question
At the beginning of the month, you owned $6,400 of Company G, $8,800 of Company S, and $2,600 of Company N. The monthly returns for Company G, Company S, and Company N were 8.05 percent, -1.58 percent, and -.15 percent. What is your portfolio return?
At the beginning of the month, you owned $10,700 of Company G, $10,600 of Company S, and $16,200 of Company N. The monthly returns for Company G, Company S, and Company N were 9.8 percent, -1.31 percent, and 9.3 percent. What is your portfolio return? (Round intermediate calculations to 2 decimal places.)
Explanation / Answer
1.Total value=(6400+8800+2600)=$17800
Portfolio return=Respective returns*Respective investment weights
=(6400/17800*8.05)+(8800/17800*-1.58)+(2600/17800*-0.15)
=2.09%(Approx).
2.Total value=(10700+10600+16200)=$37500
Portfolio return=Respective returns*Respective investment weights
=(10700/37500*9.8)+(10600/37500*-1.31)+(16200/37500*9.3)
=6.44%(Approx).
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.