At the beginning of the period, the Fabricating department budgeted direct labor
ID: 2420321 • Letter: A
Question
At the beginning of the period, the Fabricating department budgeted direct labor of $9, 280 and equipment depreciation of $2, 300 for 640 hours of production. The department actually completed 600 hours of production. Determine the budget for the department, assuming that it uses flexible budgeting. At the beginning of the period, the Fabricating department budgeted direct labor of $9, 280 and equipment depreciation of $2, 300 for 640 hours of production. The department actually completed 600 hours of production. Determine the budget for the department, assuming that it uses flexible budgeting.Explanation / Answer
Budgeted direct labour = $9,280
Property tax=$2,300 is the fixed cost and this does not differ with the hours of production.
Hours of production = 640.
Cost of direct labour per hour = $9,280/640 = $14.5 per hour
Budget for the department for 600 hours is as follows:
Fixed cost =$2,300 ------------(A)
Direct labour cost = $14.5*600 = $8,700-------------(B)
Total budget = A+B = $11,000.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.