Sales Mix and Break-Even Analysis Michael Company has fixed costs of $937,500. T
ID: 2593368 • Letter: S
Question
Sales Mix and Break-Even Analysis
Michael Company has fixed costs of $937,500. The unit selling price, variable cost per unit, and contribution margin per unit for the company's two products are provided below.
The sales mix for products Q and Z is 70% and 30%, respectively. Determine the break-even point in units of Q and Z. If required, round your answers to the nearest whole number.
a. Product Q units
b. Product Z units
Explanation / Answer
Breakeven Point = Fixed Cost/ Contribution Margin as per Sales Mix
= $ 937,500 / ( $ 126 +$ 24)
= 6,250 Units
Note:
a. Break Even Point of Q = 6,250 units *70%
= 4,375 Units
b.
Break Even Point of Z = 6,250 units *30%
= 1,875 Units
Product Selling Price Variable Cost per Unit Contribution Margin per Unit Sales Mix Contribution Margin as Per Sales Mix ( Contribution Margin * Sales Mix) Q 340 160 180 70% 126 Z 220 140 80 30% 24Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.