Sales Mix and Break-Even Analysis Michael Company has fixed costs of $1,980,720.
ID: 2475479 • Letter: S
Question
Sales Mix and Break-Even Analysis
Michael Company has fixed costs of $1,980,720. The unit selling price, variable cost per unit, and contribution margin per unit for the company's two products are provided below.
The sales mix for products Q and Z is 55% and 45%, respectively. Determine the break-even point in units of Q and Z. If required, round your answers to the nearest whole number.
a. Product Q units
b. Product Z units
Operating Leverage
Cartersville Company reports the following data:
Sales $592,700
Variable costs 385,300
Fixed costs 156,800
Determine Cartersville Company's operating leverage. Round your answer to one decimal place.
Margin of Safety
The Ira Company has sales of $800,000, and the break-even point in sales dollars is $568,000.
Determine the company's margin of safety as a percent of current sales. Enter your answer rounded to one decimal place.
%
Explanation / Answer
Answer: Unit Selling price=($480*55%+680*45%)=264+306=570
Unit variable cost=(200*55%+440*45%)=110+198=308
Unit contribution margin=(570-308)=$262
BEP (units)=1980720/262=7560 units
a. Product Q units =7560*55%=4158
b. Product Z units=7560*45%=3402
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.