2 Exercise 11A-2 Transfer Pricing from the Viewpoint of the Entire Company [LO11
ID: 2593319 • Letter: 2
Question
2 Exercise 11A-2 Transfer Pricing from the Viewpoint of the Entire Company [LO11-5) 0 oints Division A manufactures electronic circuit boards. The boards can be sold either to Division B of the same company or to outside customers. Last year, the following activity occurred in Division A: Selling price per eircuit board $ 193 Variable cost per circuit board 126 Number of cireuit boards: Produced during the year Sold to outside customers Sold to Division B 21,900 14,000 7.900 Sales to Division 8 were at the same price as sales to outside customers. The circuit boards purchased by Division B were used in an Hint electronic instrument manufactured by that division (one board per instrument). Division B incurred $280 in additional variable cost per instrument and then sold the instruments for $610 each. 1. Prepare income statements for Division A, Division B, and the company as a whole. Required: 2. Assume Division A's manufacturing capacity is 21,900 circuit boards. Next year, Division B wants to purchase 8,900 circuit boards Print from Division A rather than 7,900. (Circuit boards of this type are not available from outside sources.) From the standpoint of the References company as a whole, should Division A sell the additional 1,000 circuit boards to Division B or continue to sell them to outside customers? Complete this question by entering your answers in the tabs below Required 1Required 2 Prepare income statements for Division A, Division B, and the company as a whole. A Division B Total Sales
Explanation / Answer
Division A
Division B
Total Company
Sales
4226700*1
4819000*2
7521000*3
Expenses:
Added by the division
2759400*4
2212000*5
4971400*7
Transfer Price Paid
1524700*6
Total Expenses
2759400
3736700
4971400
Net Operating Income
1467300
1082300
2549600
Explanation:
* 1 21900 units x 193 per unit = 4226700
* 2 7900 units x 610 per unit = 4819000
* 3 Division A outside sales (14000 units x 193 per unit) = 2702000
Division B outside sales (7900 units x 610 per unit) = 4819000
Total outside sales = 7521000
Added by the division:
*4 21900 x 126= 2759400
*5 7900 x 280 =2212000
*6 7900 x 193 =1524700
*7 2759400 + 2212000 = 4971400
Division A
Division B
Total Company
Sales
4226700*1
4819000*2
7521000*3
Expenses:
Added by the division
2759400*4
2212000*5
4971400*7
Transfer Price Paid
1524700*6
Total Expenses
2759400
3736700
4971400
Net Operating Income
1467300
1082300
2549600
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.