2 Check The auto repair shop of Quality Motor Company uses standards to control
ID: 2437183 • Letter: 2
Question
2Check The auto repair shop of Quality Motor Company uses standards to control the labor time and labor cost in the shop. The standard labor cost for a motor tune-up is given below Standa Hours 2.20 Rate $5.50 Cost $12.10 Motor tune-up The record showing the time spent in the shop last week on motor tune-ups has been misplaced. However, the shop supervisor recalls that 130 tune-ups were completed during the week, and the controller recalls the following variance data relating to tune-ups Labor rate variance Labor apending variance 255 F 977 tU Required 1. Determine the number of actual labor-hours spent on tune-ups during the week 2. Determine the actual hourly rate of pay for tune-ups last week. (Round your answer to 2 decimal places) 1 Actual labor hours 2 Actual hourly rate hours per hour
Explanation / Answer
a. 1. Actual Labour Hours
Direct Labor Spending variance = (Standard Hours - Actual Hours) * Standard Rate
-$977 = (130 * 2.20 - Actual Hours) * $5.50
-$177.64 = (130 * 2.20 - Actual Hours)
Actual Hours = 463.64 Hours
a.2 Actual Hourly Rate
Labor Rate Variance = (Standard Rate - Actual Rate) * Actual Hours
$255 = ($5.50 - Actual Rate) * 463.64
Actual Rate = $5.50 - $0.55
Actual Hourly Rate = $4.95
b.1
Material Price Variance = (SP ? AP ) × AQ
SP is the standard unit price of direct material
AP is the actual price per unit of direct material
AQ is the actual quantity of direct material used
Material Price Variance = ($2.30 ? 2.10 ) × 25900
Material Price Variance = $5180 Favorable
SQ is the standard quantity allowed
AQ is the actual quantity of direct material used
SP is the standard price per unit of direct material
DM Quantity Variance = ( 7.80 * 3000 ? 25900 ) × $2.30
DM Quantity Variance = ( 23400 ? 25900 ) × $2.30
DM Quantity Variance = $5750 Unfavorable
b2.
Where,
SR is the standard direct labor rate
AR is the actual direct labor rate
AH are the actual direct labor hours
DL Rate Variance = $8 * 700 ? $6300
DL Rate Variance = $700 Unfavorable
Where,
SH are the standard direct labor hours allowed
AH are the actual direct labor hours used
SR is the standard direct labor rate per hour
DL Efficiency Variance = ( 3000 * 0.30 ? 700 ) × 8
DL Efficiency Variance = $1600 Favorable
DM Quantity Variance = ( SQ ? AQ ) × SPRelated Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.