Linton Company purchased a delivery truck for $33,000 on January 1, 2017. The tr
ID: 2593267 • Letter: L
Question
Linton Company purchased a delivery truck for $33,000 on January 1, 2017. The truck has an expected salvage value of $2,600, and is expected to be driven 110,000 miles over its estimated useful life of 9 years. Actual miles driven were 16,700 in 2017 and 10,600 in 2018.A) Calculate depreciation expense per mile under units-of-activity method.
B) Compute depreciation expense for 2017 and 2018 using (1) the straight-line method, (2) the units-of-activity method, and (3) the double-declining-balance method
C) Assume that Linton uses the straight-line method. Prepare the journal entry to record 2017 depreciation.
D) Assume that Linton uses the straight-line method. Show how the truck would be reported in the December 31, 2017, balance sheet. Linton Company purchased a delivery truck for $33,000 on January 1, 2017. The truck has an expected salvage value of $2,600, and is expected to be driven 110,000 miles over its estimated useful life of 9 years. Actual miles driven were 16,700 in 2017 and 10,600 in 2018.
A) Calculate depreciation expense per mile under units-of-activity method.
B) Compute depreciation expense for 2017 and 2018 using (1) the straight-line method, (2) the units-of-activity method, and (3) the double-declining-balance method
C) Assume that Linton uses the straight-line method. Prepare the journal entry to record 2017 depreciation.
D) Assume that Linton uses the straight-line method. Show how the truck would be reported in the December 31, 2017, balance sheet.
A) Calculate depreciation expense per mile under units-of-activity method.
B) Compute depreciation expense for 2017 and 2018 using (1) the straight-line method, (2) the units-of-activity method, and (3) the double-declining-balance method
C) Assume that Linton uses the straight-line method. Prepare the journal entry to record 2017 depreciation.
D) Assume that Linton uses the straight-line method. Show how the truck would be reported in the December 31, 2017, balance sheet.
Explanation / Answer
a) Calculate depreciation expense per mile under units-of-activity method.
Dep rate = (original cost-salvage value)/Expected driven miles
= (33000-2600)/110000
Dep rate = 0.28 per mile
B) Compute depreciation expense for 2017 and 2018 using (1) the straight-line method, (2) the units-of-activity method, and (3) the double-declining-balance method
Straight line dep = (33000-2600)/9 = 3378
2017 dep = 3378
2018 dep = 3378
Unit of activity method :
2017 dep = 16700*0.28 = 4676
2018 dep = 10600*0.28 = 2968
Double decline balance method :
Straight line rate = 100/9 = 11.11%
Double decline rate = 11.11*2 = 22.22%
2017 dep = (33000*22.22%) = 7333
2018 dep = (33000-7333*22.22%) = 5703
C) Assume that Linton uses the straight-line method. Prepare the journal entry to record 2017 depreciation.
D) Assume that Linton uses the straight-line method. Show how the truck would be reported in the December 31, 2017, balance sheet.
Date accounts & explanation debit credit Depreciation expenses 3378 Accumlated depreciation a/c 3378 (To record depreciation)Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.