Linton Company purchased a delivery truck for $33,000 on January 1, 2017. The tr
ID: 2465739 • Letter: L
Question
Linton Company purchased a delivery truck for $33,000 on January 1, 2017. The truck has an expected salvage value of $1,900, and is expected to be driven 108,000 miles over its estimated useful life of 8 years. Actual miles driven were 16,000 in 2017 and 11,300 in 2018.
Calculate depreciation expense per mile under units-of-activity method
Compute depreciation expense for 2017 and 2018 using (1) the straight-line method, (2) the units-of-activity method, and (3) the double-declining-balance method
Please, do not give only the correct answer but also how that answer was arrived at. Thanks
Explanation / Answer
Depreciation under SLM : (Cost -salvage) /useful life in years
= (33000 - 1900) / 8
= 31100/8
= 3887.5
2017 = 3887.5
2018 = 3887.5
2)Units of activity :Depreciation per mile = (33000 - 1900) / 108000
= $ .2880 per mile
2017 = 16000 *.2880 = $ 4608
2018 = 11300 *.2880 = $ 3254.4
3)Double decliningmethod :Rate = 2 /useful life in years = 2/ 8 = .25
2017 = (cost -accumulated depreciation ) *rate
= (33000-0) *.25 = 33000*.25 = $ 8250
2018 = (33000-8250)*.25
= 24750*.25 = $ 6187.5
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.