Linton Company purchased a delivery truck for $33,000 on January 1, 2017. The tr
ID: 2595350 • Letter: L
Question
Linton Company purchased a delivery truck for $33,000 on January 1, 2017. The truck has an expected salvage value of $2,600, and is expected to be driven 110,000 miles over its estimated useful life of 9 years. Actual miles driven were 16,700 in 2017 and 10,600 in 2018.
SHOW LIST OF ACCOUNTS
Depreciation Expense
2017
2018
SHOW LIST OF ACCOUNTS
Account Titles and Explanation
Debit
Credit
SHOW LIST OF ACCOUNTS
Linton Company purchased a delivery truck for $33,000 on January 1, 2017. The truck has an expected salvage value of $2,600, and is expected to be driven 110,000 miles over its estimated useful life of 9 years. Actual miles driven were 16,700 in 2017 and 10,600 in 2018.
Explanation / Answer
ans)
1.Calculation of dereciation expense per mile under units of activity method
Depreciation expense per mile = cost - salvage value / Total units of activity
= 33000 - 2600 / 110,000
= 0.28 per mile
2) Straight line method
2017 = 33000 - 2600 / 9 = 3378
2018 = 3378
Units of activity method
2017 = 0.28 per mile X 16700 = 4676
2018 = 0.28 per mile X 10600 = 2968
Double declining method
33000 - 2600 / 9 = 3378
3378 / 33000 - 2600 = 11%
Double declining method = 11 X 2 = 22%
2017 = 33000 X 22 % = 7260
2018 = (33000 - 7260 ) X 22% = 5663
3) 2017 Depreciation expense 3378
Accumulated depreciation 3378
4) Truck = 33000
Less: Accumulated depreciation (3378)
Book value at dec31, 2017 29622
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.