Brief Exercise 11-10 In its 2014 annual report, Campbell Soup Company reports be
ID: 2585283 • Letter: B
Question
Brief Exercise 11-10 In its 2014 annual report, Campbell Soup Company reports beginning-of-the-year total assets of $8,113 million, end-of-the-year total assets of $8,323 million, total sales of $8,268 million, and net income of $807 million. Compute Campbell’s asset turnover. (Round answer to 4 decimal places, e.g. 4.8726.) Asset turnover times LINK TO TEXT Compute Campbell’s profit margin on sales. (Round answer to 4 decimal places, e.g. 4.8726%.) Profit margin on sales % LINK TO TEXT Compute Campbell’s return on assets using (1) asset turnover and profit margin and (2) net income. (Round answers to 2 decimal places, e.g. 4.87%.) Return on assets (1) Asset turnover and profit margin % (2) Net income % LINK TO TEXT
Explanation / Answer
Calculate following :
Avereage operating assets = 8113+8323 = 8218
Assets turnover = Turnover/Average operating assets
= 8268/8218
Assets turnover = 1.0061
Profit margin = Net income*100/sales
= 807*100/8268
Profit margin = 9.7605%
ROI = Assets turnover*Profit margin
= 1.0061*9.7605
ROI = 9.82%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.