Brief Exercise 10-14 Vaughn Corporation owns machinery that cost $22,800 when pu
ID: 2411239 • Letter: B
Question
Brief Exercise 10-14 Vaughn Corporation owns machinery that cost $22,800 when purchased on July 1, 2014. Depreciation has been recorded at a rate of $2,736 per year, resulting in a balance in accumulated depreciation of $9,576 at December 31, 2017. The machinery is sold on September 1, 2018, for $11,970. Prepare journal entries to (a) update depreciation for 2018 and (b) record the sale. (Credit account titles are automatically indented when amount is entered. Do not indent manually. If no entry is required, select "No Entry" for the account titles and enter 0 for the amounts.) No. Account Titles and Explanation Debit Credit Click if you would like to Show Work for this question: Open Show WorkExplanation / Answer
a)
Total months from January to August = 08
Depreciation for 2018 = 2736*(8/12) = 1824
Journal:
Depreciation Dr 1824
Accumulated Depreciation Cr 1824
b)
Total accumulated depreciation = 9576+1824 = 11400
Book value of machinery = 22800-11400 = 11400
Sale value of machinery = 11970
Gain on sale of machinery = Sale value - Book value = 11970 - 11400 = 570
Journal:
Cash Dr 11970
Accumulated Depreciation Dr 11400
Machinery Cr 22800
Gain on sale of machinery Cr 570
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.