Brief Exercise 10-14 Riverbed Corporation owns machinery that cost $30,000 when
ID: 2406942 • Letter: B
Question
Brief Exercise 10-14 Riverbed Corporation owns machinery that cost $30,000 when purchased on July 1, 2014. Depreciation has been recorded at a rate of $3,600 per year, resulting in a balance in accumulated depreciation of $12,600 at December 31, 2017. The machinery is sold on September 1, 2018, for $15,750 Prepare journal entries to (a) update depreciation for 2018 and (b) record the sale. (Credit account tities are automatically Indented when amount is entered. Do not indent manually. If no entry is required, select "No Entry" for the account titles and enter O for the amounts.) No. Account Titles and Explanation Debit CreditExplanation / Answer
Depreciation for the year 2018 (Till September 1 that is 8 months)
= Yearly depreciation x Months used / 12 months
= $3,600 x 8 / 12
= $ 2,400
So, balance in accumulated depreciation account on date of sale
= Balance in accumulated depreciation account on 1st January 2018 + Depreciation for the year
= $12,600 + $2,400
= $ 15,000
So, book value of machinery on date of sale
= Purchase cost – Accumulated depreciation
= $30,000 - $15,000
= $15,000
Profit on sale of machinery
= Sales value – Book value
= $15,750 - $15,000
= $ 750
Journal entries
a)
Depreciation $2,400
Accumulated Depreciation $2,400
(Being depreciation charged for 8 months on machinery)
b)
Accumulated depreciation $15,000
Bank $15,750
Machinery $30,000
Profit on sale of machinery $750
(Being machinery sold at a profit)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.