1/ A company had average total assets of $912,000. Its gross sales were $1,089,0
ID: 2585270 • Letter: 1
Question
1/ A company had average total assets of $912,000. Its gross sales were $1,089,000 and its net sales were $985,000. The company's total asset turnover equals:
Multiple Choice
0.93.
1.11.
1.23.
0.84.
1.08
2/ Riverboat Adventures pays $340,000 plus $6,000 in closing costs to buy out a competitor. The real estate consists of land appraised at $36,000, a building appraised at $151,200, and paddleboats appraised at $172,800. Compute the cost that should be allocated to the building.
Multiple Choice
$142,800.
$145,320.
$151,200.
$217,896.
$78,624.
Explanation / Answer
1 Asset turnover = 1089000/985000= 1.11 2 Cost that should be allocated to the building = 346000/(36000+151200+172800)*151200=145320
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.