PROBLEM 1: BAK Corp. is considering purchasing one of two new diagnostic machine
ID: 2580637 • Letter: P
Question
PROBLEM 1:
BAK Corp. is considering purchasing one of two new diagnostic machines. Either machine would make it possible for the company to bid on jobs that it currently isn’t equipped to do. Estimates regarding each machine are provided below.
Click here to view PV table.
Calculate the net present value and profitability index of each machine. Assume a 9% discount rate. (If the net present value is negative, use either a negative sign preceding the number eg -45 or parentheses eg (45). Round answer for present value to 0 decimal places, e.g. 125 and profitability index to 2 decimal places, e.g. 10.50. For calculation purposes, use 5 decimal places as displayed in the factor table provided.)
Which machine should be purchased?
PROBLEM 2: Swift Oil Company is considering investing in a new oil well. It is expected that the oil well will increase annual revenues by $134,000 and will increase annual expenses by $69,000 including depreciation. The oil well will cost $445,000 and will have a $11,000 salvage value at the end of its 10-year useful life. Calculate the annual rate of return. (Round answer to 2 decimal places, e.g. 12.47.)
Explanation / Answer
1) Year Machine A Machine B Cash inflow PVIF @ 9% PV of Cash inflow Cash inflow PVIF @ 9% PV of Cash inflow 1 14860 0.9174 13,633 29510 0.9174 27,073 (20000-5140) (39600-10090) 2 14860 0.8417 12,507 29510 0.8417 24,838 3 14860 0.7722 11,475 29510 0.7722 22,787 4 14860 0.7084 10,527 29510 0.7084 20,906 5 14860 0.6499 9,658 29510 0.6499 19,179 6 14860 0.5963 8,861 29510 0.5963 17,596 7 14860 0.5470 8,129 29510 0.5470 16,143 8 14860 0.5019 7,458 29510 0.5019 14,810 Total 82,247 1,63,333 (-) PV of cash outflow -76000 -183000 NPV 6,247 -19,667 Profitability index = PV of cash inflow / PV of cash outflow Machine A = $82247/$76000 = 1.08 Machine B = $163333/$183000 = 0.89 2) Simple rate of return = net income / cost of investment Net income = $134000-$69000 = $65000 cost of investment = $445000 Simple rate of return = $65000/$445000 = 14.61%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.