PROBLEM 1. Suppose an internet service provider sampled 2050 customers and found
ID: 3323493 • Letter: P
Question
PROBLEM 1. Suppose an internet service provider sampled 2050 customers and found that 305 of them experienced an interruption in high-speed service during the a) Report a point estimate for the population proportion of all customers who b) Compute a 95% confidence interval for the proportion of all customers who c) Compute a 99% confidence interval for the proportion of all customers who previous month. experienced an interruption. Round your answer to 4 decimal places. experienced an interruption. Report the margin of error of your point estimate associated with a 95% confidence level. experienced an interruption. Report the margin of error of your poirnt estimate associated with a 99% confidence level. confidence interval? confidence. What sample size do you need to use in order to meet this d) How does the increase in the confidence level affect the width of the e) Now you want the margin of error not to exceed 0.015 with a 99% specification regardless of a p value?Explanation / Answer
Solutiona:
point estimate =sample proportion=p^=x/n=305/2050=0.1488
Solutionb:
Z crit=1.96
margin of error=zcrit*sqrt(p^(1-p^)/n)
=1.96*sqrt(0.1488*1-0.1488)/2050
MOE =0.0154
lower limit=sample prop-MOE
=0.1488-0.0154
=0.1334
upper limit=sample prop+MOE
=0.1488+0.0154
=0.1642
Solutionc:
Z crit for 99=2.576
margin of error=zcrit*sqrt(p^(1-p^)/n)
=2.576*sqrt(0.1488*1-0.1488)/2050
MOE =0.0202
lower limit=0.1488-0.0202
=0.1286
upper limit=0.1488+0.0202
=0.169
Solutiond:
Increasing confidence interval increases z crit there by increasing the range.Confidence intervla becomes wider from 95 to 99%
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.