Question 5 Detmer Enterprises has the following budgeted sales: Budgeted Sales i
ID: 2580001 • Letter: Q
Question
Question 5
Detmer Enterprises has the following budgeted sales:
Budgeted Sales in Units
September............5,400 units
October................3,900 units
November.............7,200 units
December.............9,900 units
Past experience has shown that the ending finished goods inventory for
each month should be equal to 30% of the next month's expected sales in
units. Additionally, it is known that every unit produced requires four
direct labor hours to make and direct laborers are paid $18 per hour.
Assume that Detmer pays 65% of its direct labor in the same month the
employee works and pays the other 35% in the month after the employee
works.
Calculate the budgeted salaries payable balance reported in the pro
forma balance sheet at November 30. Do not use decimals in your
answer.
Explanation / Answer
Budgeted production in November = 7200+(9900*30%)-(7200*30%)= 8010 Direct labor cost for November = 8010*4*18= 576720 Budgeted salaries payable at November 30 = 576720*35%= 201852
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.