Average Rate of Return—Cost Savings Master Fab Inc. is considering an investment
ID: 2579093 • Letter: A
Question
Average Rate of Return—Cost Savings
Master Fab Inc. is considering an investment in equipment that will replace direct labor. The equipment has a cost of $105,000 with a $9,000 residual value and a five-year life. The equipment will replace one employee who has an average wage of $32,230 per year. In addition, the equipment will have operating and energy costs of $10,180 per year.
Determine the average rate of return on the equipment, giving effect to straight-line depreciation on the investment. If required, round to the nearest whole percent.
Explanation / Answer
Calculate average rate of return :
Straight line dep = (105000-9000/5) = 19200
Annual cost saving = (32230-10180-19200) = 2850
Average investment = (105000+9000/2) = 57000
Average rate of return = annual cost saving*100/average investment
= 2850*100/57000
Average rate of return = 5%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.