Average Rate of Return—Cost Savings Master Fab Inc. is considering an investment
ID: 2586090 • Letter: A
Question
Average Rate of Return—Cost Savings
Master Fab Inc. is considering an investment in equipment that will replace direct labor. The equipment has a cost of $80,000 with a $7,000 residual value and a five-year life. The equipment will replace one employee who has an average wage of $28,865 per year. In addition, the equipment will have operating and energy costs of $7,740 per year.
Determine the average rate of return on the equipment, giving effect to straight-line depreciation on the investment. If required, round to the nearest whole percent. %
Explanation / Answer
Investment = Cost of Machine = $80,000
Depreciation per year = (Cost – Residual value) / Useful life
= ($80,000 – 7,000) / 5 Years
Depreciation per year = $14,600 per year
Profit / Return = Saving in wages – Operating and energy cost - Depreciation
= $28,865 – 7,740 - 14,600
= $6,525
ARR = Profit / Average Investment
= $6,525 / $80,000
Average Rate of return = 8.16%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.