Job Motor tune-up Standard Standard Standard Rate $6.00 Hours 1.50 Cost $9.00 Th
ID: 2576324 • Letter: J
Question
Job Motor tune-up Standard Standard Standard Rate $6.00 Hours 1.50 Cost $9.00 The record showing the time spent in the shop last week on motor tune-ups has been misplaced. However, the shop supervisor recalls that 150 tune-ups were completed during the week, and the controller recalls the following variance data relating to tune-ups: Labor rate variance Labor spending variance$1,296 $ 294 F Required: 1. Determine the number of actual labor-hours spent on tune-ups during the week. Act tual labor hours hours 2. Determine the actual hourly rate of pay for tune-ups last week. (Round your answer to 2 decimal places) Actual hourly rate per hourExplanation / Answer
Labor efficiency variance = Labor spending variance -Labor rate variance
= 1296-(-294)
= 1296 +294
= 1590 U
A)Labor efficiency variance =SR[AH-SH]
1590 =6[AH- (150*1.5)]
1590/6 =[AH- 225]
265+225 =AH
Actual hours = 490 hours
b)Labor rate variance =AH[AR-SR]
-294 = 490[AR-6]
-294/490 =AR-6
-.60 =AR-6
AR = -.60+6
= $ 5.4 per hour
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.