Job 31 has a direct materials cost of $350 and a total manufacturing cost of $1,
ID: 2507782 • Letter: J
Question
Job 31 has a direct materials cost of $350 and a total manufacturing cost of $1,100. Overhead is applied to jobs at a rate of 200 percent of direct labor cost.
Use the relationships among total manufacturing costs, conversion cost, and prime cost to determine the following costs for job 31:
a: conversion costs
b: Direct Labor Costs
c: Manufacturing Overhead Costs
D: Prime Costs
Use the relationships among total manufacturing costs, conversion cost, and prime cost to determine the following costs for job 31:
a: conversion costs
b: Direct Labor Costs
c: Manufacturing Overhead Costs
D: Prime Costs
Explanation / Answer
a.
total manufacturing cost =direct material + Conversion costs
Conversion costs = 1100-350= $750
b
Conversion costs = Direct labor + Manufacturing overhead
750 = Direct labor + 200%*Direct labor
Direct labor = $250
c: Manufacturing Overhead Costs = 2*250 = $500
D: Prime Costs = Direct labor + direct material = 250+ 350 = $600
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.