Job 397 was recently completed. The following data have been recorded on its job
ID: 2395952 • Letter: J
Question
Job 397 was recently completed. The following data have been recorded on its job cost sheet: 45,000 Direct materials Direct labor-hours Direct labor wage rate Number of units completed 640 DLHs $ 12 per DLH 3,000 units The company applies manufacturing overhead on the basis of direct labor-hours. The predetermined overhead rate is $12 per direct labor-hour. Required Compute the unit product cost that would appear on the job cost sheet for this job. (Round your answer to 2 decimal places.) Unit product costExplanation / Answer
Total product cost = Direct Material + Direct Labor + Manufacturing Overhead
= $45,000 + (640 * $12) + (640 * $12)
= $60,360
Unit product cost = $60,360 / 3,000 units = $20.12
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.