Lin Corporation has a single product whose selling price is $134 and whose varia
ID: 2572631 • Letter: L
Question
Lin Corporation has a single product whose selling price is $134 and whose variable expense is $67 per unit. The company's monthly fixed expense is $32,100 Required: 1. Using the equation method, determine for the unit sales that are required to earn a target profit of $4,750. (Round up your answer to the nearest whole number.) Unit sales 2. Using the formula method, determine for the unit sales that are required to earn a target profit of $9,000. (Round up your answer to the nearest whole number.) Unit salesExplanation / Answer
1.Sales=Variable expenses+Fixed expenses+Target profits
Let units sold be x
Hence
134x=67x+32100+4750
Hence
x=(32100+4750)/(134-67)=550 units
2.
Contribution margin=Sales-Variable expenses
=(134-67)=$67
Unit sales=(Fixed expenses+Target profit)/Unit contribution margin
(32100+9000)/67=613 units(Approx).
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.