The auto repair shop of Quality Motor Company uses standards to control the labo
ID: 2566645 • Letter: T
Question
The auto repair shop of Quality Motor Company uses standards to control the labor time and labor cost in the shop. The standard labor cost for a motor tune-up is given below: Standard Hours 1.50 Standard Rate Standard Cost Motor tune-up $6.00 $9.00 The record showing the time spent in the shop last week on motor tune-ups has been misplaced. However, the shop supervisor recalls that 150 tune-ups were completed during the week, and the controller recalls the following variance data relating to tune-ups Labor rate variance Labor spending variance S440 F $1,510 U Required 1. Determine the number of actual labor-hours spent on tune-ups during the week. 2. Determine the actual hourly rate of pay for tune-ups last week. (Round your answer to 2 decimal places.) 1 Actual labor hours 2. Actual hourly rate hours per hourExplanation / Answer
Std hours required per tune up 1.50 hour per tune up Std labour rate per hour $ 6 per hour Actual Activity 150 tune ups Std labour hours allowed for actual activity ( 150*1.50 ) = 225 hours Labour Spending variance = 1510 U Labour rate variance = 440 F Therefore, Labour Efficiency Variance = 1950 U (as spending= rate+efficiency) Now, Labour Efficiency variance = Std rate per hour (Std hours allowed- Actual labour hours used) -1950 = $ 6( 225 - Actual labour hours used) Therefore, Actual Labour hours used = 550 hours Now, Labour rate variance = Actual hours used (Std rate per hour - Actual rate per hour ) 440 = 550 ($ 6 - Actual rate per hour ) Therefore, Actual Labour rate per hour = $ 5.20 per hour ActualLabour hours 550 hours Actual Labour rate $ 5.20 per hour
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.