Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

The auto repair shop of Quality Motor Company uses standards to control the labo

ID: 2565435 • Letter: T

Question

The auto repair shop of Quality Motor Company uses standards to control the labor time and labor cost in the shop. The standard labor cost for a motor tune-up is given below. Job Motor tune-up Standard Hours Standard Rate Standard Cost 2.50 $4.50 $11.25 The record showing the time spent in the shop last week on motor tune-ups has been misplaced. However the shop supervisor recalls that 160 tune-ups were completed during the week, and the controller recalls the following variance data relating to tune-ups: Labor rate variance Labor spending variance 47 U $362 U Required: 1. Determine the number of actual labor-hours spent on tune-ups during the week Actual labor hours hours 2. Determine the actual hourly rate of pay for tune-ups last week. (Round your answer to 2 decimal places.) Actual hourly rate per hour

Explanation / Answer

SOLUTION

(1) Labor Efficiency variance = Standard rate * (Actual hours - Standard hours)

(Labor spending variance - Labor rate variance) = (Standard rate * Actual hours ) - (Standard rate * Standard hours)

(362 - 47) = ($4.50 * Actual hours ) - (160 * 2.50)

315 U = ($4.50 * Actual hours ) - 360

($4.50 * Actual hours ) = 315 + 360

Actual hours = 675 / 4.50 = 150 hours

(2) Labor rate variance = Actual hours * (Actual rate - standard rate)

47 = 150 hours * (Actual rate - $4.50)

47 = 150 * Actual rate - 675

150 * Actual rate = 675 + 47

Actual rate = 722 / 150 = $4.82

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote