Baseballic Corporation manufactures baseball uniforms and uses budgeted machine-
ID: 2563721 • Letter: B
Question
Baseballic Corporation manufactures baseball uniforms and uses budgeted machine-hours to allocate variable
manufacturing overhead. The following information relates to the company's manufacturing overhead data:
Budgeted output units 3000 units
Budgeted machine-hours 15,000 hours
Budgeted variable manufacturing overhead costs for 3000 units $135,000
Actual output units produced 3500 units
Actual machine-hours used 14,750 hours
Actual variable manufacturing overhead costs $235,000
What is the flexible-budget variance for variable manufacturing overhead?
Explanation / Answer
Flexible budget amount Budgeted machine hours per unit 15000/3000 = 5 hours per unit Budgeted machine hours allowed for 3500 units = 3500*5 = 17,500 Budgeted variable overhead rate per MH 135000/15000= 9 Flexible budget amount = 17,500*9 157500 Flexible budget variance = 235000 - 157,500 77500 U
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.