The Bradley Corporation produces a product with the following costs as of July 1
ID: 2559074 • Letter: T
Question
The Bradley Corporation produces a product with the following costs as of July 1, 20x1: $3 per unit 3 per unit 1 per unit Labor Beginning inventory at these costs on July 1 was 3,850 units. From July 1 to December 1, 20X1, Bradley produced 13,700 units. These units had a materiall cost of $5, labor of $4, and overhead of $5 per unit. Bradley uses LIFO inventory accounting. a. Assuming that Bradley sold 16,400 units during the last six months of the year at $19 each, what is its gross profit? b. What is the value of ending inventory? 62Explanation / Answer
Sales = 16,400 units * 19 per unit = 311,600
Beginning inventory cost per unit = Material + Labour + Overhead
= 3 + 3+ 1
= 7 per unit
Beginning inventory = 3,850 units * 7 per unit = 26,950
Cost of goods produced per unit = Materials + Labour + Overhead
= 5 + 4 + 5
= 14 per unit
16,400 units were sold during the period under LIFO inventory costing, units sold consists of 13,700 units produced during the period and 2,700 units (16,400-13,700) from beginning inventory
Cost of goods sold = (13,700*14) + (2,700*7) = 191,800 + 18,900 = 210,700
a.
Gross profit = Sales - Cost of goods sold
= 311,600 - 210,700
= 100,900
b.
Ending inventory = 3,850 - 2700 = 1,150
Value of ending inventory = 1,150 units * 7 per unit = 8,050
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.