The Bradley Corporation produces a product with the following costs as of July 1
ID: 2336468 • Letter: T
Question
The Bradley Corporation produces a product with the following costs as of July 1, 20X1:
Beginning inventory at these costs on July 1 was 3,350 units. From July 1 to December 1, 20X1, Bradley produced 12,700 units. These units had a material cost of $2, labor of $4, and overhead of $2 per unit. Bradley uses LIFO inventory accounting.
a. Assuming that Bradley sold 14,400 units during the last six months of the year at $13 each, what is its gross profit?
b. What is the value of ending inventory?
Explanation / Answer
a. Gross Profit = Sales - Cost of Goods Sold
Gross Profit = 14400 * $13 - (12700 * $8 + $1700 * $7)
Gross Profit = 14400 * $13 - $113500
Gross Profit = $73700
*Cost = Direct Material + Direct labor + Overhead
b. Value of Ending Inventory = (Opening Inventory - Units Sold) * $7
Value of Ending Inventory = (3350 - 1700) * $7
Value of Ending Inventory = $11550
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.