Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

The Bouchard Company\'s sales are forecasted to increase from $500 in 2007 to $1

ID: 2613735 • Letter: T

Question

The Bouchard Company's sales are forecasted to increase from $500 in 2007 to $1000 in 2008. Here is the December 31, 2007 balance sheet:

Cash

50

Accounts payable

25

Receivables

100

Notes payable

75

Inventory

100

Accruals

25

Total current assets

250

     Total current liabilities

125

Long-term debt

200

Common stock

50

Net fixed assets

250

Retained earnings

125

Total assets

500

Total liab/equity

500

Bouchard's fixed assets were used to only 50 percent of capacity during 2007, but its current assets were at their proper levels. All assets except fixed assets should be at a constant percentage of sales, and fixed assets would also increase at the same rate if the current excess capacity did not exist. Bouchard's after-tax profit margin is forecasted to be 8 percent, and its payout ratio will be 40 percent. What is Bouchard's additional funds needed for the current year?

Cash

50

Accounts payable

25

Receivables

100

Notes payable

75

Inventory

100

Accruals

25

Total current assets

250

     Total current liabilities

125

Long-term debt

200

Common stock

50

Net fixed assets

250

Retained earnings

125

Total assets

500

Total liab/equity

500

Explanation / Answer

We have

Forecasted sales = 1000

Profit margin =8%

Pay-out ratio = 40%

From the above given information, we can compute net addition to retained earnings:

Net Profit = 1000 x 8%                    = 80

(-) Dividend 80 x40%                       =-32

Addition to retained earnings     = 48

Sales is doubled, therefore current assets and current liabilities will also get doubled.

New Total current assets = 250x2             = 500

New Total current liabilities=125x2           =250

Net fixed assets will remain the same as it is utilized only 50% and sufficient for increase in sales.

We have the following formula to compute additional fund needed

Additional funds needed = new fixed assets + new current liabilities – new current liabilities – old long term debt- old common stock –old retained earnings – addition to retained earnings

                                                =500 +250 -250-200 -50-125-48

                                                =77

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote