Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

22.00 points Deckyard Company distributes a lightweight lawn chair that sells fo

ID: 2550204 • Letter: 2

Question

22.00 points Deckyard Company distributes a lightweight lawn chair that sells for $51 per unit. Variable expenses are $20.40 per unit, and fixed expenses total $201,960 annually. Required: 1. What is the product's CM ratio? 60 2. Use the CM ratio to determine the break-even point in sales dollars 336,600 3. The company estimates that sales will ncrease by $51,000 during the coming year due to increased demand. By how much should net operating income increase? 30.600 4. Assume that the operating resuits for last year were as follows: Sales 1,683,000 Vanable expenses673.200 Contribution margin 1,003 Fixed expenses 201,960 Net operating income $807,840 a Compute the degree of operating ieverage at the current level of sales (Round your answers to 2 decimal places.) Degree of 1,25

Explanation / Answer

1. If sales increase by 20% then by operating leverage net income will increase by following:

INcrease in net income = Operating Leverage x INncrease percentage in sales = 1.25 20% = 25%

Net Income Increase = 807,840 x .25 = 201,960

2. Income Format

Last Year

Last Year

Proposed

Proposed

Total

Per Unit

Total

Per Unit

Sales

43500 x 51 = 2,218,500

51

(43500 x 150%) x 51 x 90% = 2994975

45.9

Variable Cost

43500 x 20.40 = 887,400

20.40

65250 x 20.40 + 45,500 = 1,376,600

21.097

Contribution

1,331,100

1,618,375

Fixed Expense

201,960

201,960

Net Income

1,129,140

25.9572

1,416,415

21.70751

NOTE: Increase in advertising expense is assumedd to be variable expense.

2B. Overall income has increased of the company but overall per unit income has declined therefore, the company should reject the proposal.

Last Year

Last Year

Proposed

Proposed

Total

Per Unit

Total

Per Unit

Sales

43500 x 51 = 2,218,500

51

(43500 x 150%) x 51 x 90% = 2994975

45.9

Variable Cost

43500 x 20.40 = 887,400

20.40

65250 x 20.40 + 45,500 = 1,376,600

21.097

Contribution

1,331,100

1,618,375

Fixed Expense

201,960

201,960

Net Income

1,129,140

25.9572

1,416,415

21.70751

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote