The Talbot Corporation makes wheels that It uses In the production of blcycles.
ID: 2543890 • Letter: T
Question
The Talbot Corporation makes wheels that It uses In the production of blcycles. Talbot's costs to produce 260,000 wheels annually are: Direct materials Direct labor Variable manufacturing overhead Fxed manufacturing overhead $52,000 $78,000 $39,000 $79,000 An outslde supplier has offered to sell Talbot similor wheels for $0.80 per wheel. If the wheels are purchased from the outslde supplier, $34,000 of annual fixed overhead could be avolded and the foclities now being used could be rented to another company for $93,400 per year. Direct labor is a variable cost. If Talbot chooses to buy the wheel from the outside supplier, then annual net operating Income would: O decreace by $5.000 O increase by $70.600 increase by $88,400 Increase by $52.000 ReferencesExplanation / Answer
C. increase by $88,400
Total costs avoided when purchased from outside
= Direct Material + Direct Labor + Variable Manufacturing Overhead
= $52,000 + $78,000 + $39,000
= $169,000
Other savings = Reduction in Fixed Cost + Rental Income
= $34,000 + $93,400
= $127,400
Therefore, total savings = $169,000 + $127,400 = $296,400
Total cost of purchasing from outside supplier = $0.80 * $260,000 = $208,000
Therefore, increase in operating income = $296,400 - $208,000 = $88,400
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.