Alderman Dry Cleaners has determined the following about its costs: Total variab
ID: 2539211 • Letter: A
Question
Alderman Dry Cleaners has determined the following about its costs: Total variable expenses are $40,000, total fixed expenses are $30,000, and the sales revenue needed to break even is $40,000. Determine the company's current 1) sales reveed2) operating income. (Hint: First, find the contribution margin ratio; then prepare the contribution margin income statement) Use the contribution margin income statement and the shortcut contribution margin approaches to determine Alderman's current (1) sales revenue and (2) operating income. Begin by computing the contribution margin ratio. (Enter the result as a whole number.) The contribution margin ratio isExplanation / Answer
Breakeven Sales
= Fixed costs / Contribution margin ratio
So, $40,000
= $30,000 / Contribution margin ratio
So, Contribution margin ratio
= $30,000 / $40,000
= 0.75 or 75%
So, Variable cost ratio
= 1 - Contribution margin ratio
= 1 – 0.75
= 0.25
Now, Variable expenses = $40,000
So, Sales x Variable cost ratio = Variable expenses
So, Sales x 0.25 = $40,000
So, Sales = $40,000 / 0.25
= $ 160,000
Operating Income
= Sales – Variable costs – Fixed costs
= $160,000 - $40,000 - $30,000
= $ 90,000
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.