Hello i need help with problem (b) please and thank you! PROBLEM 2 – JOB ORDER H
ID: 2535934 • Letter: H
Question
Hello i need help with problem (b) please and thank you!
PROBLEM 2 – JOB ORDER
Hickman Company applies manufacturing overhead based on direct labor hours. Information concerning manufacturing overhead and labor for the year follows:
Actual manufacturing overhead $118,000
Estimated manufacturing overhead $110,000
Direct labor hours incurred 4,800
Direct labor hours estimated 5,000
Instructions
(a) Calculate the predetermined overhead rate.
Estimated manufacturing overhead/direct labor hours
=(110000/5000)
=$22 per direct labor hour
(b) Calculate the amount of applied manufacturing overhead.
Explanation / Answer
a. Predetermined overhead rate = Estimated Manufacturing overhead / Estimated labor hours
= $110000/ 5000
= $22 per hour
b. Applied manufacturing overhaeds = Actual hours * predetermined overhead rate
= 4800 hours * $22
= $105600
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.