Question 50). The Bowden Corporation makes a single product. Only one kind of di
ID: 2533826 • Letter: Q
Question
Question 50).
The Bowden Corporation makes a single product. Only one kind of direct material is used to make this product. The company uses a standard cost system. The company's cost records for June show the following data:
There were no beginning inventories of direct materials.
The standard cost of direct material for one unit of output is:
$2 per unit
$16 per unit
$8 per unit
$10 per unit
Number of units produced 10,000 Material price variance $ 8,400 (Favorable) Material quantity variance $ 8,000 (Unfavorable) Actual direct material purchased and used 21,000 pounds Direct materials standard price $ 8 per poundExplanation / Answer
B. $16 per unit
Materials quantity variance = Standard price × [Actual quantity ? (Standard quantity per unit × Actual output)]
$8,000 = $8 × [21,000 ? (Standard quantity per unit × 10,000)]
Standard quantity per unit = 2
Standard cost per unit = Standard price per pound × Standard quantity per unit = $8 × 2 = $16
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.