Question 5, chap 136, sect 6. part 1 of 2 10 points A lens of thickness t = 8.4
ID: 1784567 • Letter: Q
Question
Question 5, chap 136, sect 6. part 1 of 2 10 points A lens of thickness t = 8.4 cm has convex radii of curvature of magnitude R1 = 9.8 cm and R216.8 cm. The index of refrac- tion of the lens is n = 1.56. An object "O" is placed 37.8 cm to the left of the lens. Ri R2 Where is 11, the image due to the first surface, measured from that surface (with positive to the right)? Answer in units of cm. Question 6, chap 136, sect 6. part 2 of 2 10 points Where is 12, the image due to the second surface, relative to the first surface? Answer in units of cm.Explanation / Answer
for first surface
object distance s1 = 37.8 cm
radius of curvature R1 = 9.8 cm
1/s1 + n/s1' = (n-1)/R1
1/37.8 + 1.56/s' = (1.5-1)/9.8
s1' = +63.504 cm <<<<==============ANSWER
===================================
for right surface
object distance s2 = -(63.504-8.4) = -55.104 cm
R2 = -16.8 cm
n/s2 + 1/s2' = (1-n)/R2
-1.56/55.104 + 1/s2' = -(1-1.56)/16.8
s2' = 16.22 cm <<<<==============ANSWER
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.