Depreciation by Two Methods A storage tank acquired at the beginning of the fisc
ID: 2531395 • Letter: D
Question
Depreciation by Two Methods A storage tank acquired at the beginning of the fiscal year at a cost of $80,000 has an estimated residual value of $4,000 and an estimated useful life of 20 years. a. Determine the amount of annual depreiation by the straight-line method. b. Determine the amount of depreciation for the first and second years computed by the double-declining-balance method. Do not round the double-declining balance rate. If required, round your answers to the nearest dollan Year 1 Year 2Explanation / Answer
a.Annual depreciation=(Cost-Salvage value)/Useful life
=(80000-4000)/20=$3800
b.Depreciation rate as per straight line method=(100/20)=5%/year
Hence depreciation as per double decline balance method=2*Depreciation rate as per straight line method*Beginning value of each period
Year Beginning value Depreciation Ending value 1 80000 (2*5*%*80000)=$8000. (80000-8000)=$72000 2 72000 (2*5*%*72000)=$7200.Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.