Depreciation Methods A machine costing $181,800 was purchased May 1. The machine
ID: 2517283 • Letter: D
Question
Depreciation Methods A machine costing $181,800 was purchased May 1. The machine should be obsolete after three years and, therefore, no longer useful to the company. The estimated salvage value is $5,400. Calculate the depreciation expense for each year of its expected useful life using each of the following depreciation methods: (a) straight-line, (b) double-declining balance. For double-declining balance, do not round until your final answer. Round your final answers to the nearest dollar. a. Straight-line: Year 1: 39,200 58,800 58,800 Year 2: Year 3: Year 4: 19,600 b. Double-declining balance: Year 1: $ 50,495 x Year 2: Year 3: 0 x Year 4: CheckExplanation / Answer
Double decline dep :
Year 1 = 181800*2/3*8/12 = 80800
Year 2 = 181800*2/3*4/12+181800*1/3*2/3*8/12 = 67333
Year 3 = 181800*1/3*2/3*4/12+181800*1/3*1/3*2/3*8/12 = 22444
Year 4 = 5823
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.